COACHING

Coaching jest sposobem pracy opartym na odpowiednim prowadzeniu komunikacji, ukierunkowanym na uzyskanie zamierzonego efektu, ale nie w oparciu o odgórnie ustalone jedyne rozwiązanie problemu. Coaching to proces elastyczny z wykorzystaniem odpowiednich pytań, które powstają na podstawie mojej wiedzy i doświadczenia, ale zakładając indywidualną dla każdego drogę do rozwiązania problemu. Nie ma tu sztywnej ścieżki, pracujesz w swoim tempie, tak aby koncentrując się na przepracowaniu przyczyny problemu uwolnić się od negatywnych przekonań, zawieszonych w ciele emocji, trudnych doświadczeń z przeszłości, które ograniczają Cię obecnie.

Ważnym elementem wizyty jest omówienie problemu (np. objawu, choroby) we wszystkich obszarach zdrowia: fizycznym, emocjonalnym, mentalnym, duchowym i społecznym. Ma to na celu uświadomienie problemu, pokazanie występujących objawów w innym świetle – jako sygnału od podświadomości czemu należy się przyjrzeć i co wziąć pod uwagę aby powrócić do pełni zdrowia i dobrego samopoczucia.

Coaching jest sposobem wspierania w osiąganiu celów i rozwoju, budowania gotowości do zmiany, motywowania do działania i opracowania konkretnego planu postępowania. Wizytę rozpoczyna zapoznanie się z problemem z obecnego punktu widzenia, omówienie aktualnych nawyków i stylu życia, przeanalizowanie otoczenia jako obszarów wpływających na przeszłą i obecną sytuację. Zapoznanie się z systemem wartości, przekonań na temat samego/ samej siebie oraz otoczenia/ świata. Jeśli koncentrujesz się na aspektach zdrowia i równowagi wewnętrznej są to działania, których celem jest rozpracowanie przyczyny dyskomfortu lub choroby uwzględniając m.in. Twoje wewnętrzne przekonania, bagaż dotychczasowych doświadczeń, otoczenie w rozumieniu rodziny/ przyjaciół
i związków, a także środowiska pracy/ stosunku do pieniędzy.

Dzięki wiedzy Totalnej Biologii możliwe jest dokładniejsze przyjrzenie się temu jaki komunikat niesie konkretny objaw. Kiedy pojawił się objaw i jakie z tym związane są emocje? Czy te emocje pojawiały się wcześniej, a jeśli tak to czy jest jakiś konkretny i powtarzający się wzór? Czego nie jesteśmy świadomi? Co zrobiliśmy lub czego nie zrobiliśmy dla siebie lub innych? A może ktoś w rodzinie miał podobne objawy i jaka była z tym związana historia? Ile mamy wspólnego z tą osobą? A w jakim stopniu może to mieć coś wspólnego z naszymi rodzicami, dziadkami itd.?

To tylko przykładowe pytania, które wnoszą nowe spojrzenie na sytuację, ponieważ często nie mamy świadomości, że należy je sobie zadać. Ale dają one również nowy punkt widzenia.

W pracy coachingowej stosuję różne formy przekierowania uważności do wewnątrz m.in. mentalną dynamiczną wizualizację, medytację prowadzoną itp.  Są to metody przydatne dla zwiększenia skuteczności coachingu, sprawniejszego utrwalenia np. nowego sposobu postępowania lub dla zwiększenia motywacji do nowych działań po rozwiązaniu konfliktu. Czasem sesja coachingowa jest także ukierunkowana na wsparcie w momentach słabości fizycznej lub emocjonalnej. Wtedy sugeruję również pracę z podświadomością, czyli przeniesienie środowiska rozwiązywania problemu do miejsca, w którym ten problem powstał.

Zapraszam do opisu sesji pracy z podświadomością.
(więcej…)